Pakernia 4 Life

Wszystko co związane z ciężarami :)

Ogłoszenie


#1 2013-06-04 17:02:08

 Lobo48

Moderator

9948283
Skąd: Kęty
Zarejestrowany: 2013-06-02
Posty: 42
Punktów :   
Staż: 7 miesięcy :D
Wycisk: 95kg
Wzrost: 182
Obwód Bicepsu: 35
Waga: 75

Pływanie

Regularne uprawianie pływania ma niemal same zalety. Poprawi nasze samopoczucie, poprawi sylwetkę, zwiększy wydolność i wentylację płuc. Dodatkowo pomoże w rehabilitacji po przebytym urazie, a jest także dobrą metodą na odchudzanie. Nawet proste pływanie, tym czym potrafimy, ale regularne pomoże w problemach z kręgosłupem, poprawi przemianę materii, zrelaksuje.

Regularność kluczem do sukcesu
Oczywistym i najważniejszym faktem osiągania dobrych wyników w pływaniu lub dotarcia do postawionego sobie celu jest systematyczność i regularność. Jeżeli planujemy pochodzić na basen przez miesiąc codziennie, a potem koniec to nic to nie da. Lepiej chodzić np. trzy razy w tygodniu, ale przez cały rok.
Regularne pływanie przez 10 tygodni (trzy razy w tygodniu) poprawia naszą wentylację płuc (VO2max) aż o 11 procent , gdzie bieganie daje nam tylko dodatkowych półtora. Dodatkowo w wodzie stajemy się lżejsi -przeciętny człowiek o masie 70 kg w wodzie waży tylko 6-7 kg! Także nasze stawy wykonują o wiele lżejszą pracę, co chroni przed kontuzjami, a jaka to ulga dla kręgosłupa! W wodzie mniej czujemy, że nasze mięśnie pracują. W Finlandii zostały przeprowadzone badania na osobach regularnie uprawiających pływanie. Wykazały one, że już po pierwszym tygodniu systematycznego odwiedzania pływalni, ryzyko zawału u tych osób zmniejszyło się o 26 procent. Także pływanie kilka razy w tygodniu to nie tylko upragnione przez mężczyzn szerokie ramiona, wyćwiczone mięśnie, ale duży pożytek dla zdrowia.
Zaczynaj spokojnie
Jeżeli chciałbyś pójść o krok dalej i z rekreacyjnego pływania przechodzić w trening - potrzeba tobie przede wszystkim wytrwałości, cierpliwości i systematyczności. Zgodnie z przysłowiem „nie od razu Rzym zbudowano" nie zaczynaj od ostrych treningów, szybkiego tempa i wielkiego kilometrażu, bo na pewno po trzecim treningu dasz sobie spokój, twierdząc, że to nie na twój organizm. Rozpisz sobie plan treningowy na kilka tygodni, zaczynając od spokojnego przygotowania organizmu do intensywnych wysiłków.
Zaplanuj wizytę na pływalni
Najlepiej zacząć od rozpływania. Albo możemy pływać bez przerwy, albo kilkakrotnie powtarzać dystans np. ośmiominutowy, oczywiście po 8 minutach pracy robimy postój. Nawet pływanie średnim tempem wystarczy, aby płuca przyzwyczaiły się do wysiłku, stawy do cyklicznych ruchów, mięśnie do miarowej pracy. Daj sobie tydzień, a nawet dwa, żeby popływać spokojnie, bez szaleństw. Dopiero kiedy organizm przystosuje się do zmian, wprowadzaj zmiany tempa, zachowując zawsze ten sam schemat treningowy - na początku spokojne rozpływanie, wpleść w nie trochę elementów ze zmianą tempa, także takich pobudzających, główne zadanie i na końcu przepłynięcie kilku długości dla uspokojenia organizmu.

     Źródło http://portalaktywni.pl/aktualnosci/co- … -plywanie/

Offline

 
#brdmenu { text-align: center; }